WORLD TRADITIONAL KARATE CHAMPIONSHIPS

   20/01/05        


International Traditional Karate Federation

8th WORLD SENIORS CHAMPIONSHIPS

22-24/11/1996, Sao Paulo, Brazil

Photos & Results

(please, send to e.persidis@eurokarate.eu names, photos and details to embody them to this article)

 

 

 

 

 

 

Left: Team Picture before the Tourney: Brad Webb, Marla ??, Patrick Richoux, Falah Kanani, Penny Ringwood, and Tati Eugenio. BTW, Penny Ringwood Earns a SILVER medal in Kata!

 

 

 

Right: Webb, Kanani, and Richoux earn Bronze in team kumite.

 

 

 

 

Competitions Final Results

 

 

Men

Women

Individual

Kumite

1- Ardolino Gianni (ITA)

2- Neugebauer Krzysztof (POL)

3- Silva Ivo (POR)

3- Musat Cornell (ROM)

1- Pancaro Manuela (ITA)

2- Stamate Daniela (ROM)

3- Preisser Elisabeth (GER)

3- Sri Asth (IDON)

Individual

Kata

1-  Marchini Dario (ITA)  66.0

2- Fruse Trond (NOR)  64.3

3- Gomez Justo (ARG)  64.3

4- Teixteira Vinicio Anthony (BRA)  63.5

1- Pellegrinelli Simona (ITA)  64.5

2- Penny Ringwood (USA) 64.00

3- Castanhetti Adairce  (BRA)  63.5

4- Byjos Malgorzata (POL)  62.9

Team Kumite

1- Italy Giacobini Elio, Ardolino Gianni, Romano Michele, Campanati Franco

2- Brazil Caribe Djalma, Mendonca Jr. Oswaldo, , Pereira Jose M., Camilo Joao C.

3- U.S.A. Webb Bradley, Richoux Patrick, Kanani Falah,

3- United Kingdom McLuskey Pat, Hepburn Alan, Parrish Alan, Liang Jimmy

 

 

 

-----------------

Synchronized

Kata

1- Italy 100.5
Marchini Dario, Cardinali Alessandro, Acri Pasquale

2- Brazil 99.4
Ataide Enobaldo, Pereira Jose Marcelo, Nascimento Ronaldier

3- Romania 97.7
Sabaiduc Florin, Vancea Pavel, Pruteanu Calatin

4- Poland 96.0
Pawel Krzywanski, Krzysztof Neugebauer, Andrzej Zarzeczny

1- Italy 100.0
Belotti Cristina, Pellegrinelli Simona, Bernardi Lorenza

2- Poland 97.9
Brzewska Kinga, Szeremeta Joanna, Szalajko Aleksandra

3- Yugoslavia 96.8
Dragutinovic Aleksandra, Mihailovic Sanja, Nicolic Milica

4- Indonesia 89.2
Mega Marani, Prima, Mega Fitri

Fuku-go

1- Giacobini Elio (ITA)

2- Nascimento Ronaldier (BRA)

3- Gomez Justo (ARG)

3- Ogata Koji (JAP)

1- Golubics Elaine (BRA)

2- Leite Patricia (PORT)

3- Andries Adina (ROM)

3- Sanchez Laura (ARG)

Enbu

Man/Man

1-   Poland 35.3
Grubski Maciej, Blaszczyk Marek,

2-   Italy 35.2
Giacobini Elio, Campari Silvio,

3-   Romania 35.1
Pruteanu Catalin, Varcea Pavel

4-   Brazil 34.0
Teixeira Vinicio, Marra Francisco Jose

Woman/Man

1- Italy 35.1
Cerionne Patricia Campari Silvio

2- Brazil 34.8
Lucio Vilda Aparecida De Souza Rodrigo Lutsio

3- Romania 34.6
Ionete Gabriela Vancera Pavel

4- Indonesia 33.8
Symayasa Nyoman Demonsi Rini